Çiftlik Scriptleri Yasalmı ?

Çiftlik Scriptleri Yasalmı ?

01 Mayıs 2019 16:01 2 Yorum

Merhabalar , çiftlik sistemleri (script) yasal mı ? Açarsak suç işlemiş olurmuyum ? gibi soruları olan kişilerin sorularına cevap niteliğindeki yazımıza hoş geldiniz.

Son zamanlarda hızlı bir çıkış yakalayan cowlook ve farminla tarzı reklam gelirli siteler oldukça ilgi görmekte. Bu yazımızı okuyorsanız eminimki sizlerde bu konu hakkında merak içerisindesiniz. Geçmiş dönemlerde çiftlik sistemlerinden agzı yanan çok fazla atılımcı kişi oldu bunlarla birlikte dolandırıcılar içinde çok sıçak bir piyasa olmadığını söylemekte oldukça güç. Çiftlik bank sisteminin insanlarımıza verdiği maddi manevi zararları saymakla bitmez. Konuyu uzatmadan çiftlik scriptleri yasal mı değil mi bu konu hakkında sizlerle ufak bir tartışalım.

Çiftlik Scriptleri Yasalmı ?

Çiftlik tarzı oyunlarda , oyun içerisine kullanıcıya yatırım yaptırtmadığınız sürece her hangi bir yasal sorunu olduğunu düşünmemekteyiz. Piramit sistemlerinin Türkiyede yasal bir sistem değildir. Eğerki üye getirilerek ve getiren üye yatırım yaparsa , bu yatırımdan getiren kişi kazanç sağlarsa bu sistemler kesinlikle yasal değildir ve ağır cezaları vardır. Yasal olmayan bu sistemler hakkında biraz bilgi vermek gerekirse aşşağıda listelediğimiz işlemi yapan sistemler kanunen hapis cezasına çarptırılırlar.

1) ya hiç bir ürün pazarlaması yapılmaz, üye girişlerinden yüksek giriş ücreti alınır ve üye kazandıran kişiye komisyon ödenir ya da ekonomik değeri ve tüketiciye faydası olmayan hatta sağlığa ve çevreye zararlı ürünler kamuflaj olarak pazarlanır. 
2) piramidin tepesindekiler çok kazanır altındakiler ya az ya da hiç kazanamazlar,
3) sisteme ilk girenler hep daha sonra girenlerden daha çok kazanırlar
4) yaratılan bir ekonomik değer olmadan sadece dolaşan para üzerinden komisyon ( prim)  alarak ve üye giriş ücretlerinden para kazanıldığı için sistemin her an çökme tehlikesi vardır.
5) piramit sistemleri girdikleri ülkelerin yasalarına göre kurulmazlar ve vergi kaçırırlar 

 

 

Evet sevgili okurlar eğerki piramit sistemi veya saadet zinciri tarzından bir işlem yapmadığınız sürece sadece reklamlardan kazanılan gelirin üyelere dağıtılması sonunda her hangi bir suç duyurusuna tabi olacağınızı düşünmemekteyiz. Bu konu hakkındaki düşüncelerimiz bu yoldadır ancak bizim düşüncelerimizin sadece düşünce niteliğini taşıdığını , her hangi bir kanunen bildirge olmadığınıda hatırlatmak isteriz. Cowlook ve farminla gibi sistemlerin günümüzde reklam üzerinden ciddi kazançlar elde ederek üyelerine ödeme yaptıkları aşikar bir şekilde ortadadır. Bu sistemlerde her hangi bir ceza alma durumu vs şu vakte kadar yaşanmadığınıda görmüş durumdayız. Sizlerde bu konu hakkında görüşlerinizi paylaşmak isterseniz yorum kısmından bizlerle paylaşa bilirsiniz.
 


Yorumlar

 • Yorum Gönderen

  Hüseyin

  07 Nisan 2019 17:48

  merhaba buna benzer reklam izle para kazan siteler üye ücretli reklam verir ve yine verilen reklamı üye izler ve kazanç elde eder ise bu tür siteler herhangi suç teşkil edermi

  Me Yazilim

  Me Yazilim

  08 Nisan 2019 00:43

  Benim düşüncem , kimseden para almıyorsan ve kimseyi yatırım tarzında bir konuya teşkil etmiyorsan yasal yönden sıkıntı yaşamazsın. Eğer sadeet zinciri yada pramit sistemi kurup kazanc vaadi ile para toplarsan yasaya takılırsın

 • Yorum Gönderen

  Hüseyin

  08 Nisan 2019 15:44

  Saadet zinciri yada pramit ile bağlantısı yok örnek ornek.com sitesi reklam.com sitesine adsense reklamı gibi reklam verip siteye üye olan kişiler 30 sn verilen reklamı izledikten sonra her reklam ücreti olarak bir kazanç elde ediyor ve minimum ödemeye geldiğinde ödemesini çekiyor. Bu reklamı siteye üye olanda üye olmayanda verebiliyor paid to click siteler

Yorum Yaz

Me Yazilim

Copyright © 2017. Web Sitelerimiz Dakik Plus İnternet Hizmetleri'nde Güvenle Barınmaktadır.

Me Yazılım Kütahya Kütahya Web Yazılım ve Tasarım - Armut.Com